22 czerwca 2010

Black Diamond ergoACTIV od środka.

Co prawda z małym poślizgiem, ale wrzucam kolejną ciekawostkę.
Prawie trzy tygodnie temu miałem okazję pobiegać z paroma nowymi plecakami Black Diamond.
Wszystkie miały nowe systemy nośne: ergoACTIV i reACTIV.
Przyznaję, że zrobiły na mnie ogromne wrażenie - zwłaszcza modele z systemem ergoACTIV, który w mocnym uogólnieniu, ma mocowany pas biodrowy na przegubie kulowym.

black diamond ergoactiv inside
System nośny jest na tyle wygodny, że pod obciążeniem dziesięciu kilo byłem w stanie tańczyć taniec hula :)
Pas biodrowy mocno uniezależnia ruchy ciała od plecaka. Dodatkowo wahadłowe szelki, pozwalają na bardziej naturalne poruszanie się całego korpusu podczas ruchu.

Pas biodrowy jest wymienny i dokręcany jedną śrubą imbusową (klucz w zestawie). Po odkręceniu pasa mamy dostęp do systemu regulacji długości pleców. Mimo, że plecaki występują w kilku rozmiarach, to i tak możemy podnieść, bądź obniżyć pas biodrowy.

Łyżką dziegciu w związku z tym systemem, jest tylko obawa o wytrzymałość elementów, które będą o siebie tarły.

System uproszczony, reACTIV jest wygodny, ale robi już mniejsze wrażenie przy masie ładunku około dziesięciu kilo. Ten system nie ma tego elementu kulowego, pas biodrowy wysuwa się u dołu na elastycznych taśmach. reACTIV jest stosowany w plecakach, które służą do przenoszenia mniejszych obciążeń oraz w nowej serii plecaków wspinaczkowych (tak, tak seria dla ścianołazów też się zmieni).

Dla ułatwienia wybory powstałĸa strona activeformdesign.com, na której można dokładniej obejrzeć plecaki z serii Launch i Enduro.

Model Boost (32 litry, 1,3kg) uplasował się wysoko na liście "Chcę To Mieć", wiec jest szansa, że niedługo napisze coś więcej o użytkowaniu tego wynalazku.
Gdyby jeszcze Axioma zrobili z systemem ergo...

black diamond boost pack

Przepraszam za jakość zdjęć, ale przedstawiciel BD mnie zaskoczył i miałem tylko komórkę pod ręką.