15 maja 2010

SIGG znów w Polsce

Butelka SIGGNiektórzy jeszcze pamiętają, inni już zapomnieli, a część w ogóle nie wie, że zanim nastała era bukłaków i butelek PET, w Europie używało się butelek firmy SIGG (po drugiej stronie Kałuży używano Nalgene). Od początku maja butelki tej szwajcarskiej firmy są znów dostępne w Polsce

SIGG to pierwsza firma, kŧóra stworzyła aluminiowa butelkę z charakterystyczną zakrętką z dużym otworem, w który można wpiąć karabinek.
Na zdjęciu obok jest moja pierwsza, poobijana butelka jeszcze ze starym typem korka - bez gumowej uszczelki. Nawet nie wiem ile może mieć już lat, nie liczę ile razy się o coś obiła, ale ciągle jest sprawna i warstwa wewnętrzna (polimerowa) jest ciągle szczelna, więc napoje nie mają kontaktu z aluminium.

Niedawno właśnie z tą powłoką związane były pewne kontrowersje (tak, tak znowu sprawa z wydzielaniem BPA), dlatego firma zdecydowała się (moim zdaniem głównie pod presją informacji i nagłego spadku sprzedaży, niż rzeczywistego zagrożenia) zmienić skład powłoki wewnętrznej w butelkach oraz wprowadza serię Steel Works ze stali nierdzewnej.

Może znów doczekamy się czasów, kiedy woda mineralna będzie sprzedawana w szklanych, zwrotnych butelkach a na szlaki będziemy zabierać pojemniki wielokrotnego użytku - tak mam na myśli parę lat używania, a nie parę użyć butelki PET.

4 komentarze:

 1. link do SIGG nie dziala powinno byc chyba SIGG.CH
  Mam jeszcze inne pytanie, czy w takiej butelce da sie zagotowac wode? oczywiscie, wczesniej zdejmujac korek, czy tez powloka wewnatrz, uniemozliwi to. I czy ta ze stali nierdzewnej byla by do tego lepsza?

  OdpowiedzUsuń
 2. Link już bangla - sigg.com.

  SIGG nie zaleca wlewania wrzątku do butelek, ponieważ może on uszkodzić zewnętrzny lakier (podane za FAQ).
  Osobiście parę razy wlałem do takiej butelki gotującą się wodę, ale raczej na chwilę.

  W sytuacji awaryjnej wodę można zagotować nawet w butelce PET, więc pewnie i w SIGG'u da radę.

  Jeśli jednak masz zamiar "programowo" używać butelki do gotowania zamiast kubka czy garnka, to moim zdaniem to już nie przejdzie.

  Teoretycznie te stalowe powinny się w takiej sytuacji sprawdzić lepiej, ale nie do tego były stworzone.
  SIGG robi butelki na wodę i napoje, do gotowania służą raczej menażki czy kubki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka jest pojemność Twojego SIGGa i jaka jest jego waga z korkiem.

  OdpowiedzUsuń