Zacznę z przytupem, bo chyba jestem pierwszy, który publikuje tę nowinkę:
MULTIMAT będzie dostępny w Polsce!
Co w tym takiego szczególnego? Niby nic - kolejna firma, która produkuje maty samopompujące i maty z pianki, ale czy na pewno?
Multimat (Beacons Products Ltd.) jest brytyjską firmą, która jako pierwsza opracowała technologię turystycznych mat piankowych.
Było to, bagatela, 25 lat temu i pewnie dlatego krąży (bardzo prawdopodobna) plotka, że to oni wyprodukowali Karrimat - czyli matę dla Karrimora, od której zaczerpnięto potoczną nazwę "karimata".
24 maja 2010: Właśnie dostałem potwierdzenie, że plotka jest prawdziwa - Multimat stworzył Karrimatę dla Karrimora.
Multimat ma obecnie w swojej ofercie zarówno maty piankowe (karimaty) jak i maty samopompujące oraz materacyki.
Ich kolekcja podzielona jest zarówno ze względu na przeznaczenie jak i na zakres temperatur w jakich maty mogą służyć.
I tu pojawia się rzecz piękna - nie tylko firma podaje zakres sezonów w jakich można ich używać - maty 3, 4 i 5 sezonowe, ale podaje też współczynnik izolacji (tog) oraz zakres temperatur, który jest potwierdzony certyfikatem (!).
Z całą ofertą możecie się zapoznać na ich stronie, ja wrzucę tu moim zdaniem najciekawsze produkty, które niedawno miałem okazję pomacać.
Multimat Adventure
- absolutnie rewelacyjna mata, jedna z najlżejszych pełnych (długich) mat zimowych na świecie.
Sam nie wiem co o niej myśleć - sprawia wrażenie "takiej zwykłej" ponieważ ma tylko 8mm grubości ... ale zakres temperatur -15°C/+60°C.
Mata ma wymiary 1800x500mm i waży ~190g
Zyskała uznanie minimalistów, którzy nad miękkość spania na samopompie 3/4 przedkładają wytrzymałość i niezawodność maty piankowej.
Ten model najbardziej mi chodzi po głowie i znając życie niedługo się go nabawię, tym bardziej, że cena maty nie jest zaporowa - 99,- złotych :)
Multimat Superlite 25
Mata samopompująca o grubości 25mm.
Przy pełnej długości waga 530g może cieszyć.
Multimat Trekker 25
Model o tyle ciekawy, że nie straszy wagą a zachęca ceną.
25mm grubości i cena 159,- złotych brzmi rozsądnie.
Multimat Summit
To ten fioletowy grubas na górnym zdjęciu. Mata należy do serii Expedition i przy swoich 12mm grubości zakres używalności zaczyna się przy -60°C
Więcej napisze jak trochę poużywam, a poużywam jak lada moment maty pojawią się w sprzedaży.
6 dni temu
Hmm ciekawa sprawa - szkoda ze nie wiedzialem wczesniej bo kupilem dla lubej T-a-R wojskowego w cenie troche nizszej niz mata Adventure (60 zl) a chetnie bym jej sprawil taka mate...
OdpowiedzUsuńVick - jakies porownanie co do komfortu z samopompami? Ciekawe jak by sie miala taka mata Adventure do mojego JW Wolfmat...
Tak jak pisałem, news jest bardzo świeży i nie udało mi się zatrzymać oglądanych mat, bo jechały dalej w kraj.
OdpowiedzUsuńMaty jeszcze nie mam, więc póki co nie wiem jaki jest komfort spania.
Z tego co po sieci krąży, Adventure jest zaskakująco ciepła jak na tak chudą matę - pytani czy za komfort uważasz "ciepło" czy "ciepło+miękko" ?
Jedno jest pewne, że na samopompie jest bardziej miękko :)
Z taką wagą i ceną może stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii neoaira ;)
OdpowiedzUsuńAlbo jako uzupełnienie Neoair'a w rozmiarze S.
OdpowiedzUsuńNa tym blogu jest fajne porównanie paru mat:
Hiking in Finland
Tam właśnie pierwszy raz przeczytałem o multimacie adv i jego waga mnie zniszczyła. Miałeś okazje jakoś zweryfikować zakresy temperatur podawane przez producenta?
OdpowiedzUsuńRozmiar S neoair dla mnie odpada, lubie sie przekręcić na bok i wtedy kolana brzydko by zwisały - o wygodzie moglbym zapomniec.
No niestety, jak już pisałem, skończyło się na macaniu :(
OdpowiedzUsuńWeryfikację na własnym grzbiecie będę mógł dopiero przeprowadzić zapewne zimą, bo temperatury nieubłaganie rosną.
Z tego co wiem, to na te parametry firma akurat ma "papier", więc są raczej prawdopodobne (w takim samym stopniu jak temperatury dla śpiworów).
Mnie tam kolana nie przeszkadzają, ważniejsze są dla mnie biodra i ramiona - głównie śpię na boku.
Ja tak na czuja sprawdzałem dlugość maty i uznałem, że jeśli kolana nie będą miały podparcia to szybko odczuję to na kregosłupie. W końcu neo ma te ~6cm grubości, dlatego kupiłem medium. Mówisz, że nie masz żadnych problemów ze spaniem na boku? Zaraz sie okaże ,że będę targał niepotrzebne gramy! :P
OdpowiedzUsuńJa problemów nie mam, ale tez na takim luksusie jak 6cm maty nie sypiam.
OdpowiedzUsuńObecnie mam dociętą na 3/4 matę EVA 12mm, a pod nogi 6mm z pleców plecaka.
A widzisz ja o jabłkach Ty o gruszkach ;) W takiej konfiguracji nie widzę problemu.
OdpowiedzUsuńNiby tak... o uzupełnieniu rozmiaru S pisałem w kontekście izolacji nóg + docieplenia pod korpusem.
OdpowiedzUsuńJa tą matą (długą) zastąpię mój w/w kombinowany zestaw.
Po prostu nie mam zaufania do pompowanych wynalazków, choć zakup neoair'a S nawet rozważam.
Z tego braku zaufania właśnie MM adventure bardzo mi podchodzi - wagowo to (prawie) nic, a jednak ten błogi spokój w głowie. Swojego neoaira jeszcze w terenie nie mialem okazji wyprobowac, ale w pokoju leżało się wyśmienicie :)
OdpowiedzUsuńCzy jest już w Polsce dystrybutor tych mat? Czy lepiej kupić z UK poprzez ebay np.?
OdpowiedzUsuńPolski dystrybutor jest, jest do niego kontakt na polskiej stronie: multimat.pl
OdpowiedzUsuńOgólnie staram się tu pisać o rzeczach osiągalnych w Polsce, ponieważ staram, się kupować w kraju, nie kombinując z jebajami i innymi źródełkami zagramanicznymi, chyba, że cena w Polsce jest dwa razy wyższa.
Przy różnicy 10% i tak wolę dać zarobić Polakowi, który przy okazji odprowadzi podatek do naszej, rodzimej dziury budżetowej, a nie do jakiejś innej.
Ale ja należę do tych dziwnych konsumentów.
Ja również wolę kupować w Polsce, jeśli oczywiście jest to możliwe. Znalazłem kilka mat na grappie, ale mnie zainteresował Summit (chciałbym go stosować głównie na warunki zimowe).
OdpowiedzUsuńDzięki za pomoc. Do carpathii mam blisko, to sobie podejdę.
Mata Multimat Adventure ma tog 2,3. 1 tog to równowartość izolacji dawanej przez gazetę (1 tog is roughly equivalent to the insulation provided by one broad sheet newspaper in dry conditions - cyt z Wiki). 1 tog to ekwiwalent 0,1 RSI=0,56RUSA. 2,3tog=0,23 RSIx5,6=1,3RUSA czyli 2 razy mniej niż TaR ridgerest. Czyli ta mata nadaje się do spania na pustyni w ciągu dnia i do tego piaszczystej. Kamieniste odpadają ze względu na te 8mm. Nie mogłem o tej macie znaleźć jednej pozytywnej opinii na necie. Ale może źle szukałem.
OdpowiedzUsuńJak pisałem w tym poście, nie jestem pewien właściwości tej maty, w warunkach grubo poniżej zera - miałem okazję spać na niej jedynie w temperaturze około-zerowej (niższej niż na pustyni w dzień, jak mniemam) i w połączeniu ze śpiworem puchowym sprawdziła się dobrze.
OdpowiedzUsuńNiestety nie potrafię przełożyć parametrów Rv czy TOG na rzeczywistość, dopóki tego nie doświadczę (m.in. dlatego powstał ten blog).
Co do opinii na temat tej maty, to mnie nie udało się znaleźć żadnej negatywnej, a opinia, do której link jest w czwartym komentarzu od góry wydaje mi się raczej pozytywna, choć potwierdza moje obawy co do podawanej granicznej temperatury -10°C (podobna zasada jak w śpiworach) - autor przy -13°C postanowił połączyć tę matę z krótką samopompą albo neoairem.
Drogi Piotrze, trzymając się logiki przykładu przytoczonego na Wiki, to ile stron gazety ma TaR ridgerest ;). Myślę że gdzieś musi być błąd...i skłaniam się ku Wiki.
OdpowiedzUsuńTemat stary, ale widze, ze niektorzy wola wierzyc producentowi a nie nie w miare bezstronnej wiki. Otoz 1RV = 1,76T0G
OdpowiedzUsuńPo prostym przeliczeniu i porównaniu z np. TARem wychodzi, ze te maty Multimata nie maja zbyt rewelacyjnych parametrow. Ich główną zalętą jest niska masa. Legendy, ze 12 milimetrowa pianka ma utrzymac użytkownika w cieple przy -60 stopniach bardzo zle swiadcza o producencie.
Bleys - piszesz, że 1Rv = 1,76 TOG, jednak nie napisałeś czy Rv jest w układzie SI (m²·K/W) czy w jednostkach stosowanych w USA (ft²·°F·h/Btu)?
UsuńNa Wikipedi nie znalazłem tej informacji, natomiast jest coś takiego:
"It is particularly easy to confuse SI and US R-values, because R-values both in the US and elsewhere are often cited without their units, e.g., R-3.5. Usually, however, the correct units can be inferred from the context and from the magnitudes of the values. United States R-values are approximately six times SI R-values"
Multimat podaje w swojej broszurce wzór:
Tog Value = R-Value (m2 K/W) x 10
Excluding the USA, worldwide standard R-values (RSI) are
given in SI units (m2 K/W). For conversion to
US R-value (h·ft2·°F/Btu) multiply R-value (RSI) by 5.678263
TaR podaje Rv w jednostkach US.
Nie mam w tej chwili czasu żeby to przeliczyć, a do tego z fizyki nie byłem nigdy orłem ;)
Zgadzam się w całej rozciągłości natomiast z tym, że wierzenie że 12 milimetrowa pianka utrzyma w cieple użytkownika przy -60°C jest równie śmieszne jak wiara w to, że śpiwór z zakresem temperatur -26/-8/-2 (wg. EN 13537) będzie utrzymywał w cieple użytkownika w najniższej podanej temperaturze ;)
Tak czy siak, nie tonąc w rachunkach i porównaniach, ja, mojej maty po prostu używam.
Nie, nie wieżę, że przy -15°C będę spał w cieple, ale przy -8°C i śpiworze puchowym (!) było mi na niej komfortowo - obudziłem się raz bo zmarzłem w nos, nie w d...ół pleców.